لیفت سینه

ماستوپکسی پروسجور جراحی برای تغییر شکل سینه است. در طول این عمل اضافی پوست برداشته می شود و بافت سینه برای حفظ سفتی و موقعیت آن شکل داده می شود. اگر نوک سینه شما به سمت پایین آمده است یا سینه های شما افتاده است می توان با ماستوپکسی آنها را اصلاح کرد. این عمل موجب افزایش اعتماد به نفس شما خواهد شد.

این عمل به طور قابل توجهی حجم سینه شما را تغییر نخواهد داد ولی می توان آن را همزمان با قراردادن پروتز انجام داد تا اندازه سینه هم افزایش یابد از طرفی می توان لیفت را همزمان با ریداکشن جهت کاهش اندازه سینه هم انجام داد.

چرا ماستوپکسی انجام می شود ؟

با افزایش سن الاسیتینی و سفتی سینه از دست می رود و سینه تغییر می کند.

برخی ازعلل تغییرات سینه عبارتنداز:

(1) حاملگی

    درطول حاملگی  سینه ها تحت کشش قرار می گیرند  و سینه ها بزرگتر و سنگین تر می شوند.                       این کشش موجب افتادگی بعد از حاملگی می شود و این حالت حتی بدون شیردادن به بچه هم ایجاد

   می شود.

 (2) تغییرات وزن

    تغییرات وزن موجب کشیده شدن پوست و از دست رفتن الاستیستی پوست می شود.

(3) نیروی جاذبه

    باگذشت زمان نیروی جاذبه و وزن سینه ها موجب کشیده شدن و افتادگی سینه ها می شود.

(4) افزایش سن

   با افزایش سن الاستیسیتی پوست و نسج سینه کاهش می یابد و افتادگی ایجاد می شود . ماستوپکسی ، افتادگی سینه ها را کم می کند و موقعیت نوک سینه ها و آرئول ]ناحیه تیره، اطراف نوک سینه[ را بالا می برد. در این عمل در صورت نیاز می توان اندازه آرئول را هم کاهش داد.

افراد زیر کاندید انجام ماستوپکسی هستند :

  - زنان با افتادگی سینه ها؛ صاف و طویل شدن سینه ها

  - زنانی که نوک سینه آنها افتاده است و در زیر خط اتصال سینه به بدن قرار گرفته است.

  - نوک سینه و تیرگی اطراف آن پایین متمایل شده است.

  - یک سینه افتاده تر از سینه مقابل است.

درصورتی که تصمیم به حاملگی درآینده را دارید بهتر است ماستوپکسی را به تعویق بیندازید. هرچند ماستوپکسی در تمام بیماران قابل انجام است ولی نتایج عمل بیماران با سینه های کوچکتر، ماندگاری بیشتری دارد.

خطرات ماستوپکسی شامل موارد زیر است :

1) اسکار: در حالی که اسکار محل برش جراحی دائمی است ولی به تدریج ظرف 2-1 سال محل برش نرم و محو می شود و معمولاً محل برش با لباس شما یا سوتین پوشیده می شود. به ندرت افرادی که زمینه ژنیتیکی دارند دچار اسکار پهن و ضخیم می شوند.

2) تغییرات حس سینه و نوک آن: در حالی که حس به طور تیپیک ظرف چند هفته تا چند ماه بر می گردد مقداری جزئی تغییر حس، دائمی ممکن است ایجاد شود. به طور تیپیک حس جنسی دچار تغییر نمی شود.

3) نا منظمی ها و غیر قرینگیهای شکل و اندازه سینه: غیر قرینگیهای سینه را نمی توان به طور کامل با جراحی برطرف کرد . از طرفی در طی پروسه ترمیم سینه هم ممکن است یکسری نامنظمی ها ایجاد شود.

4) از دست رفتن نسبی یا کامل نوک سینه یا تیرگی اطراف آن ]آرئول[:  به ندرت ممکن است خونرسانی به نوک سینه یا قسمت تیرگی اطراف آن ]آرئول[ در حین جراحی دچار اختلال شود و متعاقبا نکروز و از بین رفتن آن ایجاد شود.

5) اختلال شیردهی: شیردهی معمولاً دچار اختلال نمی شود ولی برخی از زنان بعد از عمل دچار کمبود شیر می شوند.

6) خطرات خونریزی، عفونت، خطرات بیهوشی

7) آلرژی به نخ و سایر مواد مورد استفاده در حین جراحی یا چسب که بعد از جراحی استفاده می شود.

آمادگی برای عمل :

در ویزیت قبل از عمل موارد زیر را با جراح پلاستیک خود چک کنید.

1) سابقه طبی خود: بیماری های طبی ، سابقه فامیلی سرطان سینه، تخمدان و روده، داروهای مصرفی، نتایج ماموگرافی های قبلی، بیوسی های قبلی سینه و جراحی های قبلی را به پزشک معالج بگویید.

2) انتظارات خود از نتیجه عمل را به پزشک خود انتقال دهید.

قبل از عمل ماستوپکسی اقدامات زیر لازم است:

1) انجام ماموگرافی یا سونوگرافی سینه: ماموگرافی یا سونوگرافی را باید در بایگانی پزشکی خود حفظ کنید.

2) خودداری از مصرف تنباکو: مصرف تنباکو موجب کاهش خونرسانی پوست و نوک سینه و اختلال روند ترمیم زخم می شود. لذا از 3 هفته قبل از عمل تا یک ماه بعد از عمل از مصرف تنباکو خودداری کنید.

3) اجتناب از مصرف داروهایی مثل آسپرین ]جدول1[ و داروهای گیاهی از 2هفته قبل از عمل تا 4 هفته بعداز عمل

بعد از عمل ممکن است شما یک شب در بیمارستان بستری باشید.

در این عمل قسمتی از پوست سینه برداشته می شود و نسج سینه عمدتاً جابجا می شود و تغییر شکل داده می شود و فقط قسمت کوچکی از آن برداشته می شود.

بعد از جراحی به طور شبانه روزی سوتین مخصوصی می پوشید. سوتین بین 3-1 ماه (بسته به نظر جراح ) پوشیده میشود .

در چند روز اول برای کنترل ترشحات درن به شما وصل است. در ماه اول کمی تورم وجود دارد. شما احساس درد مختصرمی کنید به تدریج محل برش جراحی قرمز یا صورتی می شود که در این زمان با نظر جراح برای کاهش اسکار جراحی ، از درمان مخصوص استفاده می کنید.

بی حسی نوک سینه، آرئول و پوست ممکن است تا چند ماه ادامه یابد. در روزهای اول برای کنترل درد فقط از استامینوفن با استامینوفن کدئین استفاده کنید. از هر گونه مالش یا فشار برسینه به مدت 2 ماه خودداری کنید. از حرکاتی که موجب تکان خوردن شدید سینه می شود ]دویدن، شنا، راه رفتن طولانی، ورزش های تنه و اندام فوقانی[ به مدت حداقل 2 ماه خودداری کنید. از هر گونه فعالیتی که موجب افزایش فشارخون یا تپش قلب شما می شود. ]فعالیت های ورزشی، بلندکردن یا هل دادن اجسام سنگین، بالارفتن سریع یا غیرمعمول از پله ها، فعالیت و تحریک جنسی[ به مدت 2 ماه بعد از عمل خودداری کنید. بعد از عمل فقط به پشت دراز بکشید. از هرگونه تماس سینه با آفتاب یا اشعه مادون قرمز ]برنزه کردن[ به مدت 6ماه تا یک سال بعدازعمل خودداری کنید.

قبل از شروع فعالیت هایی که از آن منع شده اید، با پزشک خود هماهنگ کنید.

نتایج جراحی :

 

تغییرات ایجاد شده تا چند ماه بعد از عمل ادامه می یابند. در ابتدا محل برش سفت، قرمز است و به تدریج نرم می شود و رنگ آن همرنگ پوست می شود. به علت تغییر شکل سینه شما، بعد از عمل اندازه سوتین قبلی شما ممکن است بزرگتر از سینه باشد. شکل سینه به تدریج تغییر می کند و به شکل نهایی و زیباتر خود ظرف چند ماه می رسد. نتایج حاصل از جراحی، مادام العمر نیست بلکه تحت تأثیر افزایش سن، تغییرات وزن، حاملگی، بیماری های هورمونی و بیماری های پوستی قرار خواهد گرفت .

خبرنامه